M E D I C A L & E X E R C I S E & E Q U I P M E N T S
Loading...
Alt Kategoriler
Markalar
Nitelikler
Fiyat Aralıkları
Listeleme

Dizlik & Diz Destekleyici

Yükleniyor...

SPORDA EN SIK GÖRÜLEN YARALANMALAR

Sporda en sık görülen yaralanmalar

 
Fiziksel aktivite, sağlık alanındaki alaka düzeyini arttırmakta, düzenli uygulamasının Sağlık İyileştirme ve daha yüksek yaşam kalitesi faktörü olarak kişi üzerinde yararlı etkileri olduğuna dair çok sayıda kanıtla haklı çıkmaktadır. fiziksel egzersizlerin düzenli olarak uygulanmasının, diğer faydalarının yanı sıra glisemik seviyelerin iyileştirilmesi, kolesterol ve fraksiyonlarının kontrolü ve yağsız ve kemik kütlesinin yüzdesinin iyileştirilmesi ile ilişkili olduğu bilinmektedir.
yaralanma, spor ve fiziksel aktivitelerle ilgili faydaları azalttığı için bu aktiviteler üzerinde istenmeyen bir etkidir, spora geri dönmek için bir engel görevi görüyor.
bir araştırma çalışmasında Bennell ve Crossley, egzersizlerin kapsamlı, kılavuzsuz veya yetersiz bir şekilde uygulanmasının yaralanmaların artmasına katkıda bulunabileceğini göstermiştir.
Örneğin koşu, amatör veya profesyonel sporcuların % 83'ü diz, ayak bileği ve ayak yaralanmalarına neden olacak geçici veya kalıcı yaralanmalara sebebep olabilcek durumlarla karşılaşabiliyorlar.
Bazı çalışmalar, belirli bir popülasyon için en güvenli spor uygulamasının göstergesine uyarlamak ve yaralanma önleme stratejileri geliştirmek için spordaki yaralanmaların epidemiyolojisini belirlemeye çalışmıştır. sağlığı iyileştirmek için günlük antrenmanlarda veya yarışmalara hazırlanırken sporcular ve normal insanlar olsun,en çeşitli yaralanma türlerine maruz kalırlar, vücudun farklı bölgelerinde.
yaralanmaların ortaya çıkış nedenleri çeşitlidir ve kas hazırlığı eksikliği, tendonların ve bağların, yanlış egzersiz yöntemleri yüzünden ve vücudun daha belirli kısımlarını zorlayan bireysel yapısal anomalileri içerir. Sonuçlar ağrı ve rahatsızlıktan antrenman yapamamaya veya sporsan uzaklaşmaya kadar uzanır.
Spor pratisyenlerinde en sık görülen 10 yaralanmaya göz atın

(Yaralanmaları En Aza İndirebilecek Ürünlerimizi Görmek İçin Lütfen TIKLAYIN)

 

Burkulma


Sporda en sık görülen yaralanma çeşididir, eklem stabilitesini sağlayan bağların ve diğer yapıların aşırı gerilmesinden kaynaklanır. Ani hareketler, travma, kötü ayak yerleşimi veya basit bir yolculuk nedeniyle eklemin uygun olmayan bir hareketi yapmaya zorlanması nedeniyle ortaya çıkabilir. Özellikle tenisçiler ile voleybol ve hentbolcularda en çok etkilenen organlar ayak bileği (tibiotarsal) ve dizdir. Futbolda, ön çapraz bağın (ÖÇB) yırtılması ile birlikte diz burkulması, menisküsteki problemlerle birlikte en yaygın sakatlığa neden olan yaralanmadır. 

(Burkulma'ya İyi Gelecek Ürünlerimizi Görmek İçin Lütfen TIKLAYIN)

Kontüzyon

Vücudun herhangi bir yerine güçlü bir darbe gelmesi sonucu yüzeydeki yumuşak dokulara, kaslara, tendonlara veya eklem bağlarına zarar verebilir. Bazen lezyon derindir ve kapsamını belirlemeyi daha karmaşık hale getirir. Bununla birlikte, çoğu vaka ciddi değildir ve klinik önlemlere iyi yanıt verir: dinlenme, buz uygulaması, yaralı bölgenin sıkıştırılması ve yükseltilmesi. Futbol ve basketbol gibi sonbahar sporlarında en yaygın görülen sakatlanma biçimidir.

(Kontüzyon Ağrıları Ve Sakatlıklarına İçin Ürünlerimizi Görmek İçin Lütfen TIKLAYIN)

Kramp

Vücudun herhangi bir yerinde güçlü bir etkinin sonucu olarak, yüzey yumuşak dokularında, kaslarda, tendonlarda veya eklem bağlarında yaralanmaya neden olabilir. Bazen lezyon derindir, bu da krampın derecesini belirlemeyi daha zor bi hale getirir. Bununla birlikte, şu tedavilerde iyi gelmektedir: dinlenme, buz uygulaması ürünleri, yaralı bölgenin sıkışması ve yükselmesi.
Futbol ve basketbol gibi sporlar da daha sık görülür.
 
 
Loading...